Šī tīmekļa vietne ir paredzēta lietošanai Latvijas Republikas iedzīvotājiem.

otrdiena, 2016. gada 28. jūnijs

Vēja ģeneratori

Vēja ģenerators ir ierīce, kura mehānisko enerģiju, kas iegūta no vēja kinētiskās enerģijas, pārvērš elektriskajā enerģijā. Vēja enerģija tiek iegūta, kad pūšot vējam, tas sastop savā ceļā šķērsli un atdod daļu savas enerģijas. Vēja enerģija ir viegli izmērāms lielums.

Vēja enerģija starp alternatīvajiem enerģijas veidiem kļūst arvien populārāka. Pēdējo gadu laikā vēja enerģijas tirgus ir vidēji audzis par 40% un arī turpmāk tiek prognozēta attīstība. Tā kā pasaulē pieaug uztraukums par vides aizsardzību, aizvien vairāk valstis dod priekšroku vēja ģeneratoriem Pie plusiem jāuzskaita arī vienkāršā uzstādīšana un darbināšana bez degvielas. Šobrīd vēja enerģija ir arī lētākā no alternatīvās enerģijas veidiem, veiktie pētījumi liek domāt, ka šīs izmaksas nākotnē varētu vēl sarukt.

Lai vēja kinētisko enerģiju pārvērstu mehāniskajā, nepieciešamas vēja turbīnas. Vēja turbīnu ražotāju lielvalsts ir Dānijā, kurā atrodas puse, no 40 ražotājiem. Šim biznesam ir liela nākotnes perspektīva tieši dēļ augošā tirgus un vēja turbīnu tehnoloģiju uzlabojumiem. Turbīnas paliek arvien vieglākas, klusākas, bet spēj saražot arvien vairāk enerģijas. Vēja turbīnas taupa resursus un tā spēj savas uzstādīšanas un pārējās izmaksas atpelnīt vidēji 2-3 gados. Pareizi uzstādītas turbīnas darbojas 98% no visām stundām gadā, kas pārspēj citas elektrības ražošanas tehnoloģijas.

Vēja enerģiju iespējams ražot gan lielos apjomos, gan tikai savām vajadzībām. Ir iespējams uzstādīt ģeneratorus, lai apgādātu ar enerģiju tikai savu mājsaimniecību. Cena ir atkarīga tieši no konkrētā vēja ģeneratora iespējām un jaudas. Ir pieejamas mazās, vidējās un lielās turbīnas, mazās spēj saražot līdz 3000W, bet lielo turbīnu jauda pārsniedz 1MW un iegūtā enerģija spētu apgādāt ar elektroenerģiju pat nelielu pilsētiņu.

Vēja enerģija ir nākotnes enerģija, jo tas ir neizsmeļams enerģijas veids, par cik vējš nekad nebeigsies. Vēja ģeneratoru uzstādīšana neprasa daudz vietas un apkārt esošā zeme var tikt izmantota citiem mērķiem. Vēja ģeneratori diezgan organiski iekļaujas gandrīz jebkurā ainavā un netraucē arī apkārt esošajai dzīvajai dabai. Arī ekspluatācija ir ļoti droša.

Arī Latvijā ir uzstādīti vairāki vēja ģeneratori.