Šī tīmekļa vietne ir paredzēta lietošanai Latvijas Republikas iedzīvotājiem.

otrdiena, 2016. gada 8. novembris

Vai Tu strādā savā īstajā profesijā?

Iemesli, kādēļ Tu varētu sev uzdot šādu jautājumi, ir daudzveidīgi: varbūt Tev nedaudz apnikusi līdzšinējā nodarbošanās, kļuvis garlaicīgi, nav motivācijas vai agrākā prieka strādāt; iespējams, ka esi vienkārši noguris - pārslogots darbā un mājās. Var būt arī, ka Tu, uzdodams šo jautājumu, atrodies pilnīgi jauna ceļa sākumā - esi tikko augstskolu absolvējis students, kam jāatpelna studiju kredīts, tādēļ neesi vēl pilnībā pārliecināts, vai strādā naudas dēļ, vai veic savu sirdsdarbu. Nezinot, kas Tu esi, kāda ir Tava pieredze un mērķi, man ļoti grūti sniegt Tev kādu padomu. 

Tomēr sākšu ar vienkāršu jautājumu: vai esi laimīgs?

Iemesli izjust laimi sākas ar tādu prasību apmierinājumu, kas, iedalītas pēc Maslova metodes, atrodas uz cilvēku vajadzību piramīdas zemākajiem pakāpieniem, turpinās līdz pat pašrealizācijas virsotnei un augstāku mērķu piepildījumam. Kaut kur pa vidu atrodas arī Tavs darbs un nodarbošanās, kas pēc dažādiem kritērijiem ir uzskatāmi par Taviem īstajiem.

Profesionāļi ir izstrādājuši daudzus karjeras izvēles testus, no kuriem dažus piedāvā Nacionālā izglītības iespēju datu bāze. Te atrodami seši testi, pēc kuriem Tu vari karjeras aspektā novērtēt tādus sev svarīgus jautājumus, kā darba vide, brīvais laiks, interešu jomas, vērtības, mīļākie mācību priekšmeti skolā. Pat, ja esi krietnu laiku atpakaļ izkāpis no klases sola, vari pievienot kopš tā laika iegūtās zināšanas un mēģināt noteikt savas profesionālās attīstības virzienu.

Noslēdzoties šim mācību gadam vispārizglītojošajās skolās, Latvijas izglītības ministrs Kārlis Šadurskis apliecināja, ka „Latvijas profesionālā izglītība ar katru gadu kļūst modernāka, konkurētspējīgāka un jauniešiem pievilcīgāka izglītības iespēju izvēlē. Pateicoties Eiropas Savienības struktūrfondu ieguldījumiem un darba devēju iesaistei, profesionālās izglītības iestādēs iegūtā izglītība un profesija sniedz labas iespējas darba tirgū, kā arī turpināt padziļināt zināšanas, izvēloties studijas augstskolā”. Arī labs sākums, lai drosmīgi turpinātu meklēt savu ceļu, vai ne? Vismaz iespēju solījums ir gana krāšņs un kārdinošs.

Katrā gadījumā galvenais ir ieturēt kursu uz to, ko gribi atrast. Tad apsolītā zeme nebūs tālu meklējama.